Фотоволтаичен контейнер за компресиране на отпадъци разработиха уменици от столичното СУ „Ангел Кънчев“. Младежите представиха проекта си на големия финал на младежки бизнес форум „Изгряващи звезди“ 2023 на Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria), който се състоя на Пловдив Стейдж Парк на Младежкия хълм.
Учебната компания „ЕМ-РАХ“, с екип от 13 души, взе голямата награда от форума и ще представя страната ни в Истанбул на най-голямото събитие за предприемачество в Европа – GEN-E.
Освен контейнера със соларен панел, те са разработили и стартъпът Pop!Ed – приложение, което използва добавена реалност, за да визуализира учебното съдържание чрез интерактивни 3D модели и анимации.
„ Прототипът ни за фотоволтаичен контейнер за компресиране на отпадък вече направи впечатление на голяма банка, която поиска да оборудва офис сградата си с нашия продукт”, обясниха младите предприемачи от учебна компания „ЕМ-РАХ“. Сериозен интерес от бизнеса има и към другия им продукт- стартъпът Pop!Ed. С него те вече имат договор с издателства на учебници.
„С този образователен софтуер ние не заместваме учебното съдържание, а го надграждаме, тъй като подрастващите съвсем обяснимо приемат по-добре визуалната информация. Когато доближите таблет с нашия софтуер към урок за Земята да речем, програмата вади 3D модел на нашата планета в разрез с вътрешността й. Приложението ни може да се използва за много предмети”, обясни Виктор Неделчев, основател на Pop!Ed.
Европейският финал GEN-E, на който „EM-PAX“ и Pop!Ed ще представят България ще се състои на 11-14 Юли в Истанбул, където екипи млади иноватори от над 40 страни ще представят своите идеи и ще обменят опит.
Всички 25 финалисти в големия финал на младежкия бизнес форум изумиха с решенията си и предприемаческия си дух. По време на форума, учебните компании на JA Bulgaria представиха своите идеи пред експертно жури, съставено от представители на бизнеса и международните организации в България. Най-добрите от тях бяха отличени в различните категории .
Учебните компании решават социални, екологични и обществени предизвикателства чрез приложение за подобряване ефективността в хотелиерския бранш; симулатор за намаляване на ПТП; восъчни торбички за съхранение на храна; дистанционно за незрящи хора; водноелектрически генератор и много други иновативни идеи.
“С всяка учебна година задачата на журито в “Учебна компания” на JA Bulgaria става все по-трудна, защото младите предприемачи са все по-осъзнати, създават все по-иновативни научно-базирани решения и сами търсят подкрепата ни в създаването на работещи бизнес модели. За първа година след пандемията от COVID-19 имаше толкова много екипи, които имаха не само работещи прототипи, а готови за продажба продукти и услуги и дори първи клиенти.” – сподели Ирина Илиева
Разгледайте всички финалисти тук.
Най-динамичната част от форума беше търговското изложение на учебните компании. Към тях се присъединиха и украински младежи със свои собствени продукти на щандовете. Посетителите на изложението си тръгнаха с нови, вкусни и екосъобразни продукти и много вдъхновение.
Кулминацията на събитието беше официалното награждаване, в което се включиха представители на бизнеса и управителния съвет на JA Bulgaria, в присъствието на официалните гости на събитието – министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева и представителят на Уницеф за България Кристина де Бройн.
Младежки стартъп на България стана финалистът в Beyond пре-акселератор Zhiva.AI – софтуер, който, посредством AI технология подпомага скрининга и диагностиката на предракови и ракови заболявания на шийката на матката.
Третото място бе връчено на „Gougoutka” от МГ „Д-р Петър Берон“, Варна, които събират и обработват геодезки данни и информация за газове и прахови частици и създават 3D модели, които биха могли да подпомогнат трудно достъпни региони
Второто място получи УК „Plantum“, ЧЕГ „Проф.Иван Апостолов“, София, които разработват заместител на почвата, базиран на българския минерал зеолит, разпознат с многобройните си приложения и качества като влагозадържане и издържливост. Младежите вече имат договори с компании, които искат да тестват продукта им. „Преди две седмици продадохме 100 килограма”, обясниха те.
Освен наградата за III и II място, младежите ще се включат и в летния лагер на ЕкоУскорител – лаборатория за иновативни идеи за решаване на глобални и локални екологични проблеми на JA Bulgaria.
Силно впечатление направиха още разработки за генериране на електричество при колоездене, биодизел от растителни масла с високо октаново число, в който проект вече партнира ОМВ, дизайнерски гривни с чип за родителско проследяване на малки деца, биоразградими капсули за кафе и чай, интерактивна персонализирана ръкавица за гейминг индустрията.
Аплодисменти заслужи и прототип за многофункционално дистанционно за незрящи хора с Брайл и звукови команди. То има копче за смяна на режимите, което позволява да управлява телевизори, климатици и всякакви други домашни електрически устройства.
Отличените победители в „Изгряващи звезди“ 2023 по категории бяха:
- Предприемчиво училище“ на Република България за учебната 2022 – 2023 г.:108 СУ „Никола Беловеждов”, гр. София
- Изгряващ учител: г-жа Сияна Николова, МГ “Д-р Петър Берон”, гр. Варна
- Учител на годината 2022-2023: г-жа Йорданка Николова, ПГКМКС „Акад. Благовест Сендов“, гр. Варна
- Награда на BNP Paribas Лични финанси за победителя от Младежкото състезание „Устойчиви лични финанси“
- Награда на медиите: „VisionX”, връчена от Росица Костадинова, Мениджър Дигитален маркетинг, Дир.бг
- Награда на Виваком „Високотехнологично предприемачество”: „SunCase”,връчена от Нели Търкаланова, Съветник Корпоративни комуникации, Виваком
- Награда на Кауфланд: „Зелено предприемачество и кръгова икономика”: „GCoffee”, връчена от Христо Андонов, Ръководител логистичен център, Кауфланд България
- Награда на Кауфланд: „Зелено предприемачество и кръгова икономика”: „ДЕНК”, връчена от Христо Андонов, Ръководител логистичен център, Кауфланд България
- Награда на МетЛайф: „Социално предприемачество“: „SFF”, връчена от Десислава Кънева, Оперативен директор, МетЛайф България
- Награда на EIT Градска Мобилност „Млади иноватори”: „Alpha Innovation”, връчена от Антоан Беруар, EIT Градска Мобилност
- III място “Учебна компания”: “Gougoutka”
- II място “Учебна компания”: “Plantum”
- I място “Учебна компания”: “EM-PAX”
Победители на Beyond пре-акселератор:
- Zhiva.ai
- Pop!Ed
- Xtatic
Браво! Ето това е добър пример как се прави – нека продължават все така. Има надежда в младите и за младите.